Īsumā par projektu

Online čats, kurā iespējams sarunāties ar datorprogrammām-robotiem, kas apmācīti imitēt vienkāršu sarunvalodu. Online pieejams kopš 2009. gada un uz šo brīdi (2010. gada februāri) ir vienīgais tamlīdzīgs čats latviešu valodā.

Robotu čats

Robotu čats

Tehnoloģijas

Lai izveidotu automātisku čata robotu, nepieciešams apvienot vairākas tehnoloģijas – tādas kā:

Lai robots noteiktu, par kādu tēmu ir konkrēts teikums un kādas ir iespējamās atbildes, tiek izmantota iezīmju atpazīšana. Iezīmes var būt gan noteikti teikumā sastopami vārdi, frāzes, pieturzīmes, gan līdz šim notikušās sarunas konteksts. Iezīmju atpazīšanu var veikt pietiekoši vienkārši un ātri – galvenās grūtības ir nodefinēt efektīvas iezīmes, kas ļautu pareizi atpazīt teikumu jēgu.

Piemēram, iespējams uzstādīt iezīmi par teikumā sastopamiem vārdiem “čats” un “interesants”. Tas nozīmē, ka, pamanot teikumā šos divus vārdus, robots var izdarīt secinājumu, ka saruna šobrīd norisinās par šī čata interesantumu. Lai atpazīšana nostrādātu korekti, vēl būtu jāpārbauda, vai pirms vārda “interesants” neparādās kāds vārds ar noliegumu – piemēram vārds “nav”, jo tas kardināli maina teikuma jēgu. Ja iezīmes ir definētas efektīvi, tad lielākajā daļā gadījumu pēc teikuma iespējams diezgan precīzi atpazīt teikuma jēgu un atbilstoši piemeklēt atbildi.

Protams, nodefinēt iezīmes visām iespējamajām sarunu tēmām būtu ļoti ilgs darbs. Tāpēc čata botu apmācībā tiek izmantotas automātiskas apmācības metodes. Piemēram, sākotnējai apmācībai tika nokopētas sarunas no reāliem čatiem un apstrādātas ar programmu, kas analizē čatā vienu aiz otra sekojošus teikumus un automātiski nodefinē iezīmes, pēc kurām robots turpmāk var atpazīt pirmo teikumu (vai tam līdzīgus) un atbildēt ar otro. Tāpat arī, jau darbinot čatu, roboti mācās no cilvēku atbildēm.

Ņemot vērā, ka uz gandrīz jebkuru teikumu/jautājumu eksistē vairāk kā viena (un patiesībā pat ļoti daudz) derīgu atbilžu, tad robotam pēc teikuma atpazīšnas jāpieņem lēmumu, kādu atbildi izvēlēties. Vai arī, ja teikums nav atpazīts, tad jāpieņem lēmums, ko darīt tālāk (pārjautāt, novirzīties uz citu tēmu, atbildēt kaut ko vispārīgu). Lēmuma pieņemšanai par piemērotāko atbildi čatā tiek izmantota svērto svaru metode.

Links uz projekta mājas lapu: Robotu čats

preload preload preload